Vyhľadávanie


Kontakt

Vodácka požičovňa
Vajanského 737
Bošany 95618

0949 538 695
0907 142 335

E-mail: info.pozicovna@gmail.com

 nájdete nás aj na facebooku

prvý splav

Je vhodné vyskúšať na nenáročnej a príjemnej rieke. Skúste splav rieky  Nitry  a budete prekvapení, aké pekné zákutia ponúka, pomalá voda sa strieda z rýchlou a občas prejdete aj cez pereje.
 
Nesedeli ste v živote v kanoe a nedržali ste padlo v ruke? Žiadny problém, ak sa plánujete vybrať na splav s kolegami z práce, rodičia s deťmi, partia kámošov na dovolenke alebo doma. Vysvetlíme Vám základy ovládania kanoe na tečúcej vode, poskytneme vám popis trasy splavu.
 
Ak ste plavci a nie je vám cudzí pohyb v prírode, po krátkom zaškolení ovládania kanoe, nami ponúkame úseky v pohode zvládnete a budete bohatší o skvelé zážitky na vode.
 
Lode a materiál vám dopravíme na miesto štartu a späť z miesta cieľa.
 

ako na vodu - rady pre začiatočníkov

Aspoň dve lode na vode
Na vode sa môže stáť veľa nepredvídaných situácii a vtedy je rýchla pomoc na nezaplatenie. Nikdy sa nepúšťajte sami s jedinou loďou na vodu. A keď je vás viac držte sa na dohľad, aby ste si vedeli pomôcť. V skupine lodí si stále určite prvú loď, ktorá sa nepredbieha a poslednú, za ktorou sa nezaostáva.

Bez pádla ani na krok
Loď ovládame pádlom, preto ho nikdy nepustíme z ruky kým sme na vode – pri nastupovaní, pri vystupovaní aj cez prestávku v pádlovaní. Ak sa vám podarí nedobrovoľne vystúpiť rovno do vody, pádlo pevne držte, aby vám neodplávalo.

Častá chyba - záchranná vesta voľne prehodená
Je potrebné, aby bola vždy upevnená pevne a tak ako má byť. Keď spadnete do vody a vesta nie je zapnutá tak ako má byť, bude vám zavadzať pri plávaní. Len správne zapnutá vesta pomôže.

Dobrý posed
Pomôže stabilite lode a umožní správne pádlovanie. Dôležité je sadnúť si hneď na začiatku doprostred lavice v lodi, kolená sú opreté o vnútorný okraj lode. Pri tomto posede sa lode dotýkame v troch bodoch, čo nám zabezpečí dostatočnú stabilitu aj na náročnejších úsekoch alebo pri rôznych kolíziách, kedy je stabilita veľmi dôležitá.

Prevrátenie
Ak sa prevrátite, netreba spanikáriť, väčšina vybavenia (loď, veslá, vaky na batožinu) pláve. Spravidla by ste mali mať vesty, takže aj neplavci sú v bezpečí. Batožinu by Vám mali pochytať vaši kamaráti. Vy sa chyťte lode, splavte sa po najbližšiu plytčinu alebo pritiahnite loď k brehu, vylejte z nej vodu, sadnite a pokračujte ďalej. Nebudete prví a ani poslední, komu sa to stalo.

Hate sú nebezpečné
Pred každou včas zastavte ( poznáte to podľa toho že voda stojí –vodácky povedané - olej) a loď preneste po brehu. Neskôr sa naučíte niektoré hate splaviť. . Hate pod ktorými je vývarova línia dlhšia ako polovica vašej lode nesplavujte, IDE O ŽIVOT !!! Ak si nie ste istý preneste.

Zrážka...
Snažte sa zrážke vyvarovať a kolízii predísť, ak to však už nie je možné snažíme sa loď otočiť aspoň na toľko, aby nedošlo k zrážke špicom na stred druhej lode. je vždy lepšie ak sa lode zrazia bokmi, kedy nehrozí až také poškodenie. na druhej strane takáto kolízia si vyžiada okamžitú reakciu posádky a vyššie nároky na udržanie stability.

Zmena strán pádlovania
Zadák drží pádlo na jednej strane, háčik na druhej, o zmene sa informujte aby ste nepadlovali obaja na rovnakej strane.

Upozornenie!
Vplyvom slnečného žiarenia dochádza vo valcoch nafukovacej lode k niekoľkonásobnému zvýšeniu tlaku a hrozí neopraviteľná deštrukcia lode. V lete už po veľmi krátkom čase. Počas prestávky na brehu neodkladajte nafukovaciu loď na slnko. Nájdite si dostatočne tienené miesto, alebo sfúknite minimálne polovicu tlaku z valcov.
 
 

Ako sa vybrať na letný, jednodňový výlet

  • Obujte si staršie tenisky alebo trekingové sandály, v rieke nechoďte nikdy bosí.
  • V teplom počasí na oblečenie stačia kraťasy a tričko, klobúk alebo šiltovka proti úpalu.
  • Pre prípad ochladenia si zoberte mikinu, náhradné oblečenie si môžete uložiť do plastového suda (barelu).
  • Opaľovací krém a repelent určite nebudú na príťaž, v opačnom prípade pomôže niečo nepremokavé na seba.
  • Nápoje sú najvhodnejšie v plastovej fľaši, nikdy nie v sklenenej, niečo na zahryznutie taktiež dobre padne.
  • Odpadky nenechávajte v prírode je ich tam dosť radšej ich prineste so sebou do najbližšieho kontajnera na odpadky.
  • Pri zakladaní ohňa dbajte na bezpečnosť, aby ste nespôsobili požiar.
  • Neberte si na vodu cenné šperky, hodinky a pod. Zlatá retiazka sa môže ľahko o niečo zachytiť, roztrhnúť a utopiť.
  • Všetky ostatné cenné veci, ak nie sú vodotesné (fotoaparáty, kamery, mobily, kľúče od auta...) treba uložiť do vodotesného barelu ešte pred nalodením. Skontrolujte, či je vrchnák riadne dotiahnutý. Elektroniku odporúčame vložiť ešte predtým do malého lodného vaku alebo aspoň pevného plastového sáčku a poistiť sa tak dvojnásobne.
 

 Vážte si prírodu, patrí nám všetkým !